Pražský prostor v Kafkových textech? Kafkovy texty v pražském prostoru?
Přednáška se věnuje otázce, zda a jak se v Kafkových textech reflektuje pražský veřejný prostor. Explicitně se k němu vztahují Kafkovy texty soukromé, zvláště dopisy, v Kafkových literárních textech se na něj s výjimkou „Popisu jednoho zápasu“ explicitně neodkazuje. Přesto se při interpretaci Kafky a jeho textů z Kafkova biografického prostoru vychází jak v těch literárněvědných pracích, jež Kafku nazírají „z pražské perspektivy“, tak při popularizaci Kafky. Estetickou strategií Kafkových literárních textu se naopak jeví být spíše dekonkretizace, což platí i o veřejném prostoru. Přednáška si proto v této souvislosti všímá geneze Kafkových literárních textů i deníkových záznamů snů, v nichž se soukromé a literární prolíná.
Na tomto pozadí se v druhé polovině přednášky pozornost obrací k narativní, vizuální i kartografické konkretizaci Prahy jako Kafkovy Prahy prostřednictvím promítání Kafky – jeho biografie a textů – na pražský veřejný prostor, resp. vepisování jeho biografie a textů do pražského veřejného prostoru. Na příkladu pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny z roku 2003, odkazujícího na „Popis jednoho zápasu“, či Hlavy Franze Kafky od Davida Černého z roku 2014, variující předchozí Metalmorphosis, čímž se zakládá odkaz na povídku „Proměna“, tak lze pozorovat jak se zmíněné i jiné adaptace Kafkových textů biograficky konkretizují, vepisují do pražského veřejného prostoru a spolu s tím „jeho“ Prahu odpoutávají od jeho textů.
Prof. Dr. PhDr. Marek Nekula vystudoval bohemistiku a germanistiku v Brně, pracoval 1989-1993 na germanistice na FF UK v Praze a 1993-1998 na bohemistice na FF MU v Brně. Promoval 1994 na FU Berlin a habilitoval se 1997 na FF MU v Brně.
Od roku 1998 přednáší lingvistiku, kulturní historii a teorii kultury jako profesor bohemistiky a západní slavistiky na univerzitě Regensburg.
Je autorem nebo spoluautorem pěti monografií a přibližně stovky odborných článků v recenzovaných sbornících, časopisech nebo ročenkách.