Přejít k hlavnímu obsahu

Autorská novoročenka: Fenomén výtvarné kultury

Přednáškový sál ZČG
Autor
Roman Prahl
Kurátor
Petr Jindra

Výstava připomíná osobní novoroční přání umělců a umělkyň coby význačný žánr je­jich tvořivosti. Profese těchto autorů sahají od designu a grafiky přes fotografii a malíř­ství až k architektuře. Připomínají se tu jména v kulturní veřejnosti slavná, známá i méně známá, ale v žánru novoročenky ne­méně zasloužilá. 

Cílem výstavy je však hlavně naznačit zá­sady i možnosti žánru novoročenky. Tra­diční možnosti žánru nadlouho předzname­nala poštovní zásilka. To platilo zejména v dobách, kdy bylo pro odesilatele výhodné zasílat větší počet novoročních přání ve for­mátu nezalepené dopisní obálky (tzv. ote­vřená listovní zásilka) nebo korespondenč­ního lístku (tzv. dopisnice) s kreativním řešením jeho obrazové části. 

Výstava zdůrazňuje tvorbu novoročenek z období politického útlaku, kdy řada výtvar­nic a výtvarníků manifestovala tímto prostřed­kem svoji nekonformnost. Rozvoj tohoto pů­vodního typu autorské novoročenky umožnily proměny kulturněpolitických poměrů v Čes­koslovensku od poloviny 60. let 20. století, charakterizované nejprve uvolňováním do­hledu a cenzury ve druhé polovině 60. let a poté invazí vojsk Varšavské smlouvy vede­ných Sověty roku 1968, následovanou ste­rilní kulturou tzv. normalizace, která zde na­dlouho zavládla. Toto období skončilo až pádem tehdejšího režimu v tzv. sametové re­voluci na podzim roku 1989. 

Autorské novoročenky z období let 1968–1989 v exponátech této výstavy na­značují rozmanité tendence. Udržují tradice vánočního i rodinného přání, někdy i s kre­ativní variací oněch tradic. Přitom celkové ladění autorských novoročenek zmíněného období zachycuje rozpětí od poselství na­děje či přání štěstí až k projevům skepse vůči budoucnu. Autorská novoročenka se bránila tísni doby humorem, což zůstalo je­jím právem i po zásadní změně politických poměrů. 

Výstava předvádí rovněž ukázky umělec­kého přesvědčení, které spíš než odezvu na proměnlivé místní poměry sledovaly a sledují vývoj vizuální komunikace i soudo­bých technologií. Nicméně i současné no­voročenky umělců a umělkyň z tohoto pro­středí existují kromě své virtuální podoby také reálně. Tímto způsobem se tedy dál zachovává působení autorské novoročenky a dokonce se snad i dál rozvíjí. 

Exponáty této výstavy pocházejí ze sbírky Archivu výtvarného umění a doplňují je pří­klady nových akvizic Archivu.

Výstava je připravena ve spolupráci s Archivem výtvarného umění.

K výstavě vychází obsažná publikace nakladatelství Arbor vitae na společné téma pod názvem Novoročenka. Fenomén výtvarné kultury.

Michal Kern, 1986-1987 Dana Puchnarová, 1977-1978
Blanka Lamrová, 1984-1985 Vladimír Suchánek, 1983-1984
Jaroslav Sůra, 1982-1983 Anna Vančátová, 2012-2013
Vstupné
Left Right Show_teaser
Zdarma Ne
Informace pro návštěvníky
přednáškový sál ZČG
Pražská 13, Plzeň

telefon: +420 377 908 534
email: info@zpc-galerie.cz
Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý–neděle / 10.00–18.00 hodin
Doprovodný program