Skip to main content

Mnichov – zářící metropole umění 1870-1918 / München – leuchtende Kunstmetropole 1870-1918

Autoři: Eva Bendová, Aleš Filip, Veronika Hulíková, Ivana Jonáková, Gerhard Leistner, Šárka Leubnerová, Roman Musil, Helena Musilová, Alena Pomajzlová, Caroline Sternberg, Ute Strimmer, Markéta Theinhardt, Sandra Uhrig, Tomáš Winter, Roman Zieglgänsberger
Editoři: Aleš Filip, Roman Musil
Nakladatel: Studio JB v Lomnici nad Popelkou a Západočeská galerie v Plzni
Grafická úprava: Jaroslav Bárta, Matěj Bárta
Vazba: pevná
Rok vydání: 2015
Počet stran: 243
Česko-německé vydání
ISBN: 978-80-86415-99-4
Cena: 750,-

Vydáno ke stejnojmenné výstavě, která tvořila jeden z hlavních projektů programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Na výstavě byli zastoupeni umělci představující slavnou malířskou mnichovskou školu, mnichovský Jugendstil a avantgardní hnutí skupiny Der Blaue Reiter. Jsou  mezi nimi jména jako Carl Theodor von Piloty, Gabriel von Max, Franz von Lenbach, Wilhelm Leibl, Franz von Stuck, Vasilij Kandinskij, Alexej von Javlenskij nebo Paul Klee.

Výstava zahrnovala i tvorbu českých umělců působících v Mnichově té doby – Václav Brožík, Alfons Mucha, Joža Uprka, Jakub Schikaneder, Emanuel Krescenc Liška, Ludvík Kuba, Jan Autengruber a další.

Mnichov se stal v druhé polovině 19. století jedním z hlavních evropských uměleckých center, když se zejména malířství Mnichovské školy stalo mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. Mnichov byl vyhledáván mladými umělci z celého světa, mezi nimiž měla silné zastoupení česká komunita. Umělci z českých zemí tam získávali vzdělání buď na Akademii umění, nebo v soukromých výtvarných školách. Mnichov pro ně představoval alternativu k pařížskému školení, nebo jeho předstupeň, v rámci střední Evropy však předstihl další místa uměleckého vzdělání, jakými byly Praha, Vídeň, Berlín a jiné. Po nástupu secese v 90. letech 19. století se specifický koncept Mnichovské školy transformoval do pluralitního spektra uměleckých tendencí, pro české výtvarné umělce byl však Mnichov až do konce „dlouhého 19. století“ za I. světové války nadále mimořádně přitažlivý.

Termín „zářící metropole umění“ v názvu knihy je převzat ze známé novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902.

Mnichov – zářící metropole umění 1870-1918 / München – leuchtende Kunstmetropole 1870-1918